Tekuté zlato ve skle…

… a pivo to není :)

Je čas pampelišek. Louky i zahrady jsou poseté těmito usměvavými sluníčky.

pampelisky

Toužíte-li stejně jako já po domácím sladidlu do čaje (ostatně loňské zásoby včelího medu už se povážlivě krátí), udělejte si chvilku času a vyražte ven s miskou. Květy pampelišek ale trhejte pouze tam, kam nemají přístup psi nebo přemíra výfukových plynů. Návary jsou z tohoto pohledu místem naprosto ideálním.

Potřebovat tedy budete:

  • 400 květů pampelišek,
  • hrst kvítků sedmikrásek,
  • 1 citron,
  • 2 kg cukru krupice,
  • vodu,
  • sklenky se šroubovacím uzávěrem.

Z květů už při sběru ofoukejte co nejvíce malých černých broučků. Pěčlivě je properte v čisté vodě, dejte do většího hrnce a zalijte 1,5 l vody. Citron pečlivě omyjte pod teplou vodou a celý i s kůrou nakrájejte na plátky. Přidejte ho do hrnce. Vše přiveďte k varu a 20 minut nechte jemně probublávat. Odstavte a nechte 24 hodin odpočinout.

Druhý den přes jemné plátýnko položené v cedníku nálev přeceďte do druhého kastrolu a květy ještě pečlivě vymačkejte. Rostliny už posloužily, mohou tedy putovat na kompost. K tekutině přimíchejte všechen cukr, pomalu zahřejte a nechte 2 hodiny slabě táhnout těsně kolem bodu varu. Pečlivě obsah hrnce hlídejte a často míchejte. Jen pod dohledem vám neuteče.

Jakmile začne tekutina houstnout, je čas plnit jí do skleniček. Vymyjte je tedy teplou vodou, ať se trošku nahřejou – jedině tak zabráníte jejich prasknutí po nalití vroucí směsi. Pokud chcete, můžete obsah ještě obzvláštnit dalšími kvítky sedmikrásek, stačí jich pár vhodit na dno nádoby. Po naplnění a zavíčkování doporučuju nechat vše pomalu vystydnout, nejlépe dnem vzhůru.

Návarské chřestění

Jaro už je i v těchto končinách v plném rozpuku. Narcisy vystavují své žluťoučké okvětní lístky, tulipány se červenají (nikoli studem), modřence pomalu odkvétají, šeříky se chystají k rozpuku a na záhoně se nečekaně vyloupl chřest.

chrest

Kde se vzal, tu se vzal. Absolutně jsem ho nečekala. O to víc si ho užívám. Pokaždé, když jdu kolem, nenápadně si loupnu. Je svěží, voňavý a chutná trošičku jako mlaďoučký hrášek.

O kousek dál je stanoviště lesních jahod. Ještě své červené sladké plody nenadělují, slibují jich ale dostatek.

jahodnik

Vypadá to nadějně, že?

Do třetice na závěr – už jsou tu zase kaštany a v jednom z nich… Jak je to dál?

kastany

Poklad na Stříbrném jezeře

stribrnak

Skoro u rakouských hranic, obklíčen lesy a lukami je schovaný obrovský rybník. Na mapě je označen jménem Kačer, pro jas a třpyt jeho hladiny mu ale říkáme Stříbrňák. Na jaře na něm zahnizďují labutě, v létě tu potkáte čápy i volavky popelavé a na podzim se můžete kochat směsicí barev listí na stromech na jeho hrázi.hadi vrch

Cestou k rybníku navíc po pravé ruce míjíte Hadí vrch. Jedná se o přírodní rezervaci (vyhlášena v roce 1988), která má  rozlohu více než 13 hektarů. V nadmořské výšce asi 600 m n.m. najdete neskutečné množstvý stromů jalovce obecného. V létě se tu rodí bezkonkurenčně největší borůvky v okolí (které vzhledem k statusu oblasti níkdo nesbírá :) mňam), na podzim učarují drobná kvítka vřesu. Dokonce se tu objevují i vzácní motýli, které nepotkáte jinde v republice…

Slavotovo hradiště

Slavotovo hradisteKousek od chalupy je vybudované tábořiště, připravené zřejmě pro letní tábory. Musím uznat, že je udržované opravdu pečlivě.

Ve vstupu nás uvítá dřevěná brána, kousek dál je připravena konstrukce na krytou jídelnu, sklípek na potraviny (teď na jaře až po strop zatopený vodou z nedalekého Návarského rybníka). Klády na indiánská tee-pee jsou schovány v lese. Louka na stavbu obydlí je udržovaná. Jsem zvědavá, kdo budou letní obyvatelé.

Lišky tu dávají dobrou noc

liska liskovita

Vyrazili jsme na procházku. Po těžkém pracovním dni si trošku oddechnout. Cestu k rybníku nám překazilo čtyřnohé zvířátko. Bohužel pajdalo jen o třech nožkách :(

Liška liškovitá, pro milovníky přesných označení – liška obecná (Vulpes vulpes).

Utíkala před námi, co mohla. Jen co jí ale chromá nožka dovolila. Nechali jsme ji být, otočili se zpět a zvíře si mohlo v klidu oddechnout.

Doufám, že se brzo uzdraví.