S foťákem a mikinou

Jdu do lesa. Tentokrát fotit. Tedy bez košíku, nože, gumových botek a touhy ulovit si něco k večeři. Jsem na omylu.

Potkávám…

Ne houbaře, lesní zvěř, ani pohraničníka. Houby *

Nečekala jsem je. Co s tím? Tedy vlastně „kam s nima“? Štrachám po kapsách, lovím v batohu, nacházím jen pet lahev, psí vodítko, gumičku do vlasů, foťák, papírový kapesník a žvýkačky. Bída.

Na řadu přichází inventura oblečků. Oželím mikinu, ledabyle ovázanou kolem pasu.

Zachraňuje mě. Stačí svázat rukávy, ozdobou do hlavy zadělat otvor na krk a je tu ideální koš na houby. Po půl hodině sice začínám litovat ty, které jsou na dně, ale na závěr konstatuju: „Přežily jsme.“

 

 

Přežily jsme a navíc i chutnalo. Co více si přát, že Julko?

nedele-037

Desatero sběrače borůvek

Borůvky sbírám, zpracovávám i jím. První uvedenou činnost jsem dříve absolutně odmítala, neb paběrkování mě vážně nebaví. Mé nahlížení na fialové zlato změnil až hřeben.

Od doby procitnutí jsem si zaznamenala několik pravidel. Vlastně desatero. Ráda se o něj podělím.

Volte pečlivě místo – kam a kdy půjdete borůvčí očesávat je nesmírně důležité. Vyhněte se národním parkům, chráněným rezervacím, soukromým pozemkům a ohradám s volně se pasoucí zvěří. Rozhodně není s podivem, když  statný býk vyhledává společnost nevinných sběračů lesních plodů.

Vybavte se – nezapomeňte na důkladné zajištění všech materiálních záležitostí. Pořiďte si fialové boty, ponožky, kalhoty, tričko, mikinu a v ideálním případě i spodní prádlo. Nedopadnete potom  jako já.

navary-053

Vybavte se na druhou – dostatek nádob na sběr je základem úspěchu. Nepoznala jsem většího zoufalce, než člověka, který uprostřed lila moře hledá po kapsách batohu zatoulané sáčky, svazuje rukávy u trička, aby z něj vytvořil pytel a prosí nebesa o seslání dávky hypermarketových igelitových tašek.

navary-037

Vybavte se na třetí – hřeben. Kdo jednou zkusí, už jinak nechce. Argumenty ochránců přírody o ochraně keříčků jsou naprosto liché. Pokud nehřebelcujete s vervou závodníků F1, nemůžou rostliny vůbec trpět.

Chemie neškodí, naopak – narepelentujte se! Pokud vám přítel radí, že při dostatečné konzumaci fernetu „nedoleze klíště ani ke kolenům a hned odpadne“, nevěřte mu. Tyhle potvůrky jsou vytrvalé a obzvláště v lesních oblastech i hojně se vyskytující. Přípravu rozhodně nezanedbejte!

Zvolte si vybrané společníky – nechte doma manžela, přítele, psa i kanárka. Jedinci silnějšího pohlaví kupodivu neprojevují pro piplavou práci dostatek pochopení a zejména trpělivosti, čtyřnohý kamarád pak může způsobit více škody než užitku. Obzvlášť pokud má přídomek „likvidátor“. Pokud opravdu trváte na jeho účasti, naučte ho konzumovat jiné lesní plody, třeba maliny. Rovnou z keříčku, ať mu je nemusíte předsbírávat. Trpělivé a hlavně pracovité děti jsou povoleny.

maliny Julka

Eliminujte nezvané parťáky – v borůvčí často sídlí hadi, myšky a jiná havěť. Obujte pevné pracovní boty, vyhrňte vyšší ponožky či podkolenky, našlapujte jen do míst, kam vidíte. Znamení v podobě hadího uštkutí nepatří k těm nejvyhledávanějším suvenýrům z dovolené.

Zásobte se dostatkem tekutin. Při sběru nevyhladovíte (fialové rty vás usvědčí), ale snadno můžete dehydratovat. Přibalte tedy do baťůžku lahev s vodou, šťávou či jiným nefernetím nápojem (viz bod 5).

Lístky pusťte z hlavy. Po náročné fázi sběru nepřipusťte, abyste museli úlovek i dále zpracovávat.  Maminko, děkuji!

navary-002-2

Kam s nimi? Už v průběhu lovu byste měli podle velikosti úrody zvažovat, jak s borůvkami naložíte. Malé množství stačí zpracovat na koláč či knedlíky, pokud se zadaří více, pusťte ke slovu mrazák nebo zavařovací hrnec. Rozmačkané s cukrem a mlékem nebo tvarohem jsou stejně nejlepší…

Zásob mám dost, odcházím tedy konzumovat. Co vy? Vyrazíte do lesa?

Už je to uděláno, už je to hotovo…

… máme střechu a zas střechu,

stavět můžem nanovo :)

Chaloupka už je chráněna před nepřízní sv. Petra a jeho rozmarnými klimatickými náladami. Střecha je krásná. I komín se dnes dočkal své finální podoby a teď je už o další důvod víc slavit. Nicméně, při stavbě samotné se objevilo několik nesází.

  • Ve druhém komínu byl zaznamenán vyšší výskyt sršňů, vos a jiných poletuch, než je zdrávo. Proti-nepřátelská rota nezvané návštěvníky během jednoho neurčeného víkendu zneškodnila, a to za pomoci sirek, papíru, suchého dříví a spolupráce kamen. Děkujeme všem členům jednotky.
  • V břečťanu na čelní zdi směrem k javoru bylo objeveno hnízdo zmijí. Opět zasáhla jednotka rychlého nasazení a dnes všechny kmínky popínavce přestříhala. Bude obětován za zdraví a neuštknutí zdejších obyvatel (ten břečťan).

Navenek už je tedy hotovo, uvnitř probíhá boj o to intenzivnější. Do práce se pustil na dálku pan topenář, v realitě pak pan František.

navary-012

Amnestie na hřeben

Do dneška jsem žila s předsudkem, že hřeben na sběr borůvek používá jen barbar, neznalec a přírodní nemilec. Od rána ovšem patřím do skupiny „hřebenáčů“. Šetrných.

Vyrazila jsem na borůvky. S batohem plným nádob na lesní plody, odhodláním naplnit je a touhou zaměstnat domácí mrazák a troubu při výrobě koláče. Podařilo se. Jen nádob jsem měla málo.

Jako dodatek výbavy jsem totiž dostala hřeben. Vlasy s ním neupravuju už několik let, ale v borůvčí již nepoužiju nástroj jiný. Je to skvost. Žádný barbar a mezulán, ale… Nádobu od hořčice (gramáž 950 g) jsem naplnila za 9 minut. Neskutečné.

Výsledek? Máme upečený koláč, v mrazáku několik porcí borůvek a pochystáno na ovocné knedle. Mlask :)